Interpretacijski plan je poput mape ili notnog zapisa. Njegovom reprodukcijom svatko uključen sudjeluje u kreiranju jedinstvene koreografije doživljaja baštine.
Lokalnim zajednicama i baštinskim institucijama proces interpretacijskog planiranja koristan je alat. Kroz njega će osvijestiti svoje posebnosti, ali i univerzalne vrijednosti kojima će njihova baštinska priča naći put do srca i uma njihovih posjetitelja.
Ovisno o potrebi, interpretacijski plan može biti krovni ili detaljan. Krovni interpretacijski plan sličniji je strateškom planu, s fokusom na glavne poruke i medije prenošenja baštinskih priča. Detaljan interpretacijski plan najčešće je dio projektne dokumentacije – idejnih ili izvedbenih rješenja. Detaljno razrađuje sve poruke i medije interpretacije baštine.
Interpretacijsko planiranje primjenjivo je na:
- stalne ili povremene izložbe
- destinacije / atrakcije
- muzeje i knjižnice
- ekomuzeje i muzeje zajednice
- UNESCO lokalitete
- nacionalne parkove i parkove prirode
- dvorce i utvrde
- kulturne rute
- tematske staze i rute
- arheološka nalazišta i parkove
- etnoparkove i etnosela
- vrtove, parkove i perivoje.
Interpretacija baštine je obrazovna aktivnost koja za cilj ima otkrivanje značenja i odnosa korištenjem izvornih predmeta, iskustvom iz prve ruke i ilustrativnim medijima, a ne jednostavno prenošenjem činjeničnih podataka.
Freeman Tilden (1883. – 1980.)
američki književnik, otac interpretacije baštine