Ekomuzej čipke i čipkarstva, Lepoglava

Da povezivanje lokalnog i globalnog stvara čuda od kojih zastaje dah najbolje svjedoči tradicija čipkarstva koja u Lepoglavi bilježi stogodišnju tradiciju. Umijeće upletanja niti sveeuropska je baština, ali je ona u Lepoglavi dosegla takvu razinu da ju je UNESCO uvrstio u listu svjetske nematerijalne baštine.

Povezujući niti koje Lepoglavu vezuju sa svijetom po prvi put smo fenomenu čipkarstva u nas dali dostojan tretman. Ekomuzej čipke i čipkarstva Lepoglava svoju mrežu širi od dokumentacijskog centra preko radionica i učionica do suvenirnice sve do prepoznavanja čipke u prirodi i Međunarodnog festivala čipke.

Opis:

Da povezivanje lokalnog i globalnog stvara čuda od kojih zastaje dah, najbolje svjedoči tradicija čipkarstva koja u Lepoglavi bilježi sto godina postojanja. Umijeće pletenja niti sveeuropska je baština, a u Lepoglavi je dosegla takvu razinu da ju je UNESCO uvrstio u Popis svjetske nematerijalne baštine.

Ekomuzej čipke i čipkarstva u Lepoglavi na zanimljiv i pristupačan način slavi i valorizira ukupnost bogate kulturne baštine lepoglavskog kraja, štiteći i na suvremeni način interpretirajući tradicionalni način života. Vizualni identitet ekomuzeja odnosi se na zbir svih aspekata koji se formiraju kao vlastito konzistentno i prepoznatljivo iskustvo čipke u Lepoglavi, a proteže se kroz sva sredstva komunikacije unutar i izvan ekomuzeja. Osnovna komponenta vizualnog identiteta temelji se na niti konca koja posjetitelja dočekuje i upućuje: nit je ponekad vidljiva, ponekad nevidljiva, u nekim trenucima postaje glavni sudionik, u drugima je signalizacija ili dekoracija, ali uvijek posjetitelje nedvosmisleno usmjerava kroz vanjske i unutrašnje sastavnice ekomuzeja.

Ekomuzej čipke i čipkarstva u Lepoglavi obraća se širokom spektru posjetitelja, a svakako najviše zaljubljenicima i zainteresiranima za ovaj aspekt kulture i umjetnosti. Osim stalnog postava koji posjetiteljima otkriva svijet čipke i čipkarstva, ekomuzej predviđa i dokumentacijski centar, radionicu za restauraciju čipke i tekstila, centar za edukaciju, modni studio i kreativni kutak, galeriju za povremene izložbe, dječji muzej čipke, multifunkcionalnu dvoranu, suvenirnicu i muzejsku slastičarnicu. U vanjskom dijelu ekomuzej bi obuhvatio dječji park čipke, čipkarski vrt te rute čipke osmišljene kao šetnje kroz krajolik za posjetitelje zainteresirane za obilazak prirode uz priču o čipki. Pod okriljem ekomuzeja je i Međunarodni festival čipke koji se tradicionalno održava od 1997. godine kao projekt Turističke zajednice Lepoglave.

Na javnom natječaju 2015. godine Grad Lepoglava odabrao je idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje za budući objekt Centra za posjetitelje unutar kojeg će se nalaziti Ekomuzej čipke i čipkarstva, Lepoglava.

Vrsta usluge/ dokumentacije:
Idejno rješenje Ekomuzeja čipke i čipkarstva, Lepoglava
Akcijski plan i program Ekomuzeja čipke i čipkarstva, Lepoglava
Annex 1 – Uvod u muzeologiju

Klijent: Grad Lepoglava

Razdoblje: 2009.

Interpretacijski plan i idejno muzeološko rješenje:

Dragana Lucija Ratković Aydemir

Autorski tim:

Dragana Lucija Ratković Aydemir, Muze d.o.o., Zagreb
Marija Kukec, Muze d.o.o., Zagreb
dr. Tihana Petrović Leš, vanjska stručna savjetnica Grada Lepoglava