Vila dobre vode u Lipiku - interepretacijski centar

Dok katastrofičari tvrde kako će se ratovi u 21. stoljeću voditi radi vode, mi pokazujemo drugačiji pravi smjer – vodu treba voljeti i o njoj na opće dobro skrbiti. Priču o vodi treba dijeliti. O tome svjedoči naš novi poslovni uspjeh: u Lipiku smo 1. srpnja održali prezentaciju idejnog projekta Interpretacijskog centra termalne baštine. Zašto baš Lipik, grad u srcu zapadne Slavonije u kojem se ta regija poznata po ravnici pretvara u brda a kroz čiju dolinu prolazi rijeka Pakra? Zato što je Lipik u Europi jedinstveno mjesto ''dobre vode''. Riječ je izvorima u kojima na 60-ak stupnjeva Celzijusa na površinu izbija voda obogaćena zdravim mineralima, čiju ljekovitost ljudi od davnina koriste.

Termalno tekuće bogatstvo Lipik je posebice razvio u 19. stoljeću oplemenjujući darove prirode kroz arhitekturu kupališta, perivoja i raskošnih vila. U ulici u kojoj su smještene kao prva u nizu nalazi se ''Vila Zinka'' koja je u našem projektu, iza kojeg stoje Turistička zajednica grada Lipika i Lipička razvojna i turistička agencija LIRA d.o.o., dobila novu namjenu – postat će interpretacijski centar za baštinu ovog grada.

Autorica preliminarnog muzeološkog programa

Dragana Lucija Ratković Aydemir, Muze d.o.o.

Stručna suradnica preliminarnog muzeološkog programa

Ivana Jagić, Muze d.o.o.

Autor vizualnog identiteta

Igor Manasteriotti, Manasteriotti DS

Stručni suradnici za IT i multimediju

Ivan Marušić Klif, samostalni multimedijalni umjetnik

HFC grupa d.o.o.

Grad Lipik

Vinko Kasana, gradonačelnik

Veronika Prhal, pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela

Daria Adžijević, stručna suradnica

Turistička zajednica grada Lipika

Hrvoje Kovačić, tajnik

Lipička razvojna i turistička agencija Lira d.o.o.

Dejan Iličić, direktor

Ivana Pleše, voditeljica turističke agencije

Konzervatorski odjel u Požegi, Ured u Pakracu

Daniela Vujanić, viša stručna savjetnica konzevatorica za nepokretna dobra