Radionica za Muzej bećarca u Pleternici

U srijedu 13. prosinca 2017. godine u Pleterničkom inkubatoru – PLINK održale smo prvu radionicu za izradu interpretacijskog plana i preliminarnog muzeološkog programa za budući Muzej bećarca u Pleternici. Bećarac je vokalni odnosno vokalno-instrumentalni napjev s područja Slavonije, Baranje i Srijema upisan na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Više od 20 motiviranih i entuzijastičnih sudionika projekta prisustvovalo je ovoj izuzetno pozitivnoj i produktivnoj radionici. Grupirani u sedam timova, sudionici su izradili tematske mape bećarca. Naravno, ovakva posebna radionica nikako nije mogla proći bez nastanka nekoliko autentičnih bećaraca...

"Oj bećarcu, kulturno nam blago,

Pjeva svatko što mu srcu drago."

Autorice: Marija Mitrović, Grad Pleternica; Monika Maras, Poduzetnički centar Pleternica; Barbara Rudež, Poduzetnički centar Pleternica

"Moja diko čuvaj se komarca

Koji bode na trgu bećarca."

Autor: Petar Čuljak, NK Slavija, Pleternica

Fotografije: Ivana Jagić