Blago ličkog podzemlja

Špilje, pećine, kaverne i jame dio su podzemnog blaga Zemlje, a donedavno u najvećem broju slučajeva nisu bile vrednovane na način koje zaslužuju. Zato smo posebno ponosne na svoj rad u promociji i interpretaciji Baraćevih špilja, fenomena smještenog u općini Rakovica u Karlovačkoj županiji. Radi se o nizu špilja koji je ove godine dobio status značajnog krajobraza, a kojima pripada počasno mjesto u povijesti istraživanja hrvatskog krša i speleologiji.

U našoj viziji Baraćeve špilje dio su ''Rute špilje'' – projekta koji smo već prije radili u Općini Rakovica, želeći ovim planom interpretacije i doživljaja u Hrvatskoj uvesti jedinstven arhitektonsko-urbanistički koncept. Cilj je ovo područje približiti posjetiteljima izgradnjom potrebne infrastrukture za šetače i bicikliste, opremiti područje tematskim stazama i igralištima, a vrhunac planiranja je Muzej špilje. Bit će to jedini takav muzej u ovom dijelu Europe (u Hrvatskoj postoji 30 popisanih špilja, u svijetu gotovo 2500.) i učiniti ga ne samo turističkom atrakcijom nego i važnim znanstvenim punktom.

Autorica plana interpretacije i razvoja doživljaja posjetitelja

Dragana Lucija Ratković Aydemir, Muze d.o.o.

Stručna suradnica plana interpretacije i razvoja doživljaja posjetitelja

Ivana Jagić, Muze d.o.o.

Suradnici u izradi arhitektonsko-urbanističkog konceptualnog rješenja prostora

Aleksandra Krebel, Krebel i Kostrenčić arhitekti