Pastirska baština za novu priču s Velebita

Od ovog ljeta pastiri su u modi, barem kad je Sjeverni Velebit, naš najmlađi hrvatski nacionalni park osnovan 1999. godine posrijedi. Riječ je o obnovi četiriju pastirskih stanova na Lubenovcu (četiri stana) i Alanu (šest), čemu su i Muze dale svoj doprinos.

Najveći objekt na Alanu uređen je kao edukacijsko-interpretacijski centar pod nazivom ''Planinska igraonica'' te sadrži niz interaktivnih izložaka na temu ''Natura vrsta i staništa'' Nacionalnog parka i tradicionalnog načina života pastira. I stanovi su stavljeni u funkciju edukacije i interpretacije tako da se u svakome interpretira po jedna vrsta važna za NP Sjeverni Velebit, primjerice, Stan mrke strizibube, Stan velebitske pijavice, Stan tetrijeba gluhana. U stanovima možete vidjeti i dijelove namještaja koji su se tradicionalno u njima koristili.

Na Lubenovcu je pak uređena kružna poučna staza pod nazivom ''Pastirska staza'', duž koje je postavljeno pet interpretacijskih ploča o prirodnim pojavama ili vrijednostima koje se na pojedinim mjestima mogu uočiti. Smještaj u Lubenovcu namijenjen je onima koji su željni drugačijeg odmora – u planini, okruženi divljom prirodom, tišinom...

Koautori stalne muzejske izložbe:

Dragana Lucija Ratković Aydemir, Muze d.o.o., Zagreb

Vedran Kasap, Clinica Studio d.o.o., Zagreb

Vladimir Končar, Revolucija Dizajna d.o.o.

Igor Pauška, Zagreb

Marko Šesnić, Šesnić&Turković, Zagreb

Goran Turković, Šesnić&Turković, Zagreb

Stručni suradnici stalne muzejske izložbe:

Mirna Draženović, Muze d.o.o. Zagreb

Selma Kanazir, Muze d.o.o. Zagreb

Zrinka Zorko, Muze d.o.o.

Zagorka Gligora Zeman, vanjska suradnica, Muze d.o.o., Zagreb

Tamara Novak, vanjska suradnica, Muze d.o.o., Zagreb

Ana Bielen, vanjska suradnica, Muze d.o.o., Zagreb

Marinko Murgić, Šesnić&Turković, Zagreb