Kaštel krasne zemlje - interpretacijski centar

Centar gastronomskog turizma i baštine Istre, Tar

Ima li boljeg svjedočanstva o odnosu ljudi i zemlje na kojoj žive od darova koje međusobno razmjenjuju? Ljudi zemlji daju trud, znoj, umijeće, a ona im uzvraća svojim plodovima. Na toj univerzalnoj okosnici ispričana je jedinstvena priča pod nazivom Kaštel krasne zemlje.

Početni stihovi istarske himne "Krasna zemljo, Istro mila" bili su nadahnuće za uporabu pridjeva "krasna". Tar i Vabriga, u prošlosti dva mjesta danas zagrljena u jedno, smještena na plodnoj visoravni koja se s jugozapada blago spušta ususret suncu i moru, a sa sjeverne strane strmo k ušću rijeke Mirne – uistinu su utvrda plodne i bogate istarske zemlje.

Priča o njoj povezuje Ilire i Rimljane, Hrvate i Talijane, bilo da je riječ o maslinovom ulju, tartufima, ciplima, ovčjem siru, šparogama, vinu… No, Kaštel krasne zemlje nije samo mjesto susreta povijesti i sadašnjosti ili gastronomska priča koja budi osjetila. On je istodobno mjesto u kojem zajednica baštini i njeguje svoj identitet i nudi ga kao vrhunski turistički proizvod. U tom smislu interpretacija starog kaštela iskorak je u budućnost.

Kaštel krasne zemlje – centar gastronomskog turizma i baštine aktivno doprinosi valorizaciji bogatog i drevnog gastronomsko-kulturalnog identiteta mikrodestinacije Tar Vabriga Torre Abrega i Istre, aktivno doprinosi očuvanju lokalne baštine i gospodarskom napretku lokalne zajednice i ljudi te svojim povezivanjem s mrežom tematski srodnih projekata na Mediteranu postiže snažnu mediteransku i europsku dimenziju svojega djelovanja.

Sastavnice Kaštela krasne zemlje:

- infopult za prijem posjetitelja

- infopult Turističke zajednice Tar Vabriga Torre Abrega

- garderoba

- suvenirnica "Butiga od uspomena"

- restoran "Frajona" s terasom

- caffe-bar

- uredske prostorije Ekomuzeja i TZ Tar Vabriga Torre Abrega

- izložba "Što je grad bez kaštela?"

- izložba "Eden od ulika"

- izložba "Darovi istarske zemlje"

- izložba "Čuvarice Mirnina ušća"

- edukacijska prostorija "Istraonica za djecu"

- knjižnica "Medijska kušaonica"

- utilitarne prostorije

- toaleti

- trg

Turistička zajednica Tar Vabriga Torre Abrega

Voditelj projekta: Denis Žužić, direktor

Autorica preliminarnog muzeološkog programa

Dragana Lucija Ratković Aydemir, Muze d.o.o.

Stručna suradnica preliminarnog muzeološkog programa

Mirna Draženović, Muze d.o.o.

Autori arhitektonskog idejnog koncepta

Aleksandra Krebel Kostrenčić, Krebel I Kostrenčić Arhitekti d.o.o.

Alan Kostrenčić, Krebel I Kostrenčić Arhitekti d.o.o.

Darovan Tušek, Krebel I Kostrenčić Arhitekti d.o.o.

Autor konceptualnih vizualizacija izložbe

Igor Manasteriotti, Manasteriotti DS, Zagreb

Općina Tar Vabriga Torre Abrega

Nivio Stojinić, načelnik

Gaetano Benčić, vanjski suradnik

Odinea Banić, Momperlon d.o.o.

Marko Knezoci, Momperlon d.o.o.

Konzervatorski odjel Pula

Kristina Grgeta Sotončić, konzervatorica